Arest in peace, Olguțo!

de Spartakus , 31 martie 2016
Arest in peace, Olguțo!

Dată în gât, zic cunoscătorii, chiar de șacalii cu care împărțea hălcile de șpagă prin Primăria Craiovei, Olguța Vasilescu se jură acum că nici Vadim… ăăă, pardon, nici usturoi n-a mâncat, nici gura nu-i miroase. Fosta peremistă, devenită pesedistă, s-a arătat indignată de decizia instanței, care a trimis-o în arest la domiciliu și de aceea a anunțat că va contesta această decizie. Cu alte cuvinte, în loc să zică mersi că nu face pișu la veceu turcesc și nu-și usucă părul la curentul de sub ușă, ca Duamna Udrea, ci la foehn, ca șmecherii, duduia Olguța tot nu e mulțumită. În loc să zică ”bogdaproste, dom judecător, trăi-v-ar famelia!” și să-i pupe roba magistratului milostiv, că n-a trimis-o la dușuri cu toate prăduitoarele, ci la vilișoara ei cu jacuzzi, primărița din Bănie vrea să fie liberă ca păsărica ceriului, să zboare unde-o dori, că mâine-poimâine vine sezonul estival și e și păcat să mucezească în vilă, când atâtea all-inclusive-uri o așteaptă cu masă, casă și maseuri musclați.

Atâta lipsă de nerecunoștință, atâta tupeu de-a dreptul de borfaș mai rar vezi. Pușcăriabilii ăștia cu gulere albe chiar depășesc orice limită. Dacă un amărăștean fură un portofel în tramvai, nimeni nu-l mai întreabă dacă vrea în arest la domiciliu, ci e băgat imediat la zdup. Ba te pomenești că judecătorului i se pare că-i face un favor, căci cine știe în ce magherniță stătea amărășteanul,așa, la pușcărie, măcar are curent electric, apă potabilă, dușuri și nici nu trebuie să plece-n tocmai în fundul grădinii, dacă-l apucă pârdalnica de burtă vineri noaptea. Și-n vremea asta, panaramele care iau șpăgi de milioane de euro – se știu ele, nu le mai pomenesc că nu-mi ajunge tot Internetul – fac nazuri că sunt reținute în arest la domiciliu.

Olguțo, fată, nu mai fi așa de încrâncenată, că faci riduri și nu te mai votează nici dracu! Zi sărumâna colegilor tăi penali din Parlament, care au decis ca perioada petrecută în arest la domiciliu să se scadă din pedeapsa definitivă. Carevasăzică, stă coruptul vreo șase luni în arest la domiciliu, mai bagă un an sub control judiciar și pe urmă primește, ca dom Cocoș, doi ani de pușcărie. Din care scădem un an jumate, făcut acasă, la vilă/palat/castel, plus încă două treimi din pedeapsă, că e tâlhar bătrân, are peste 60 de ani - deci mai face fix două luni de închisoare, adică un mizilic. Iar de rămas rămâne cu milioanele ciordite, pe care nimeni n-o să se obosească să i le ia înapoi. Păi prost să fii să nu te faci hoț de calibru în România lui 2016!

Așa că, Olguțo, dragă, mai bine taci și las-o cum a căzut. Stai în arest in peace, cum ar zice englezu, cât se poate, că ai de toate. Poți să faci ce vrea mușchiulețul tău dorsal toată ziua, poți să comanzi pizza, poți să asculți maneaua favorită, poți să te uiți non-stop la DVD-ul cu ”Mihai Viteazul”. Și, dac-ai face rost și de-un birou cu pixuri pe dedesubt, cum aveai când lucrai la Vadim, chiar ai putea spune că te simți ca acasă!

Comentarii

  • Bagaboanta

    27 aprilie 2016 12:46

    P.S Nu-i rea in costumul asta de baie ! O fi de ,, Silicon" ? Atentie gardieni !!!!!!!!!

    raspunde comentariului
  • Bagaboanta

    27 aprilie 2016 12:43

    Andrei Gonciaruc , Nelu Tar. Bravoooooooooooo........ subscriu !

    raspunde comentariului
  • lazar

    01 aprilie 2016 14:10

    Nu sunt fan al Olgutei Vasilescu,dar atata cacat pe creier are redactorul acestui material ,incat vomit de cand l-am citit!In general apreciez Academia Catavencu,dar uneori o luati pe aratura!ca sa fiu civilizat!IDIOTILOR !!!!!

    raspunde comentariului
    • Mitica

      02 aprilie 2016 15:50

      ...nu esti fan dar esti de al casei -casa lui Olguta - ! te intelegem oricum...

      raspunde comentariului
    • Mitica

      02 aprilie 2016 15:50

      ...nu esti fan dar esti de al casei -casa lui Olguta - ! te intelegem oricum...

      raspunde comentariului
    • Mitica

      02 aprilie 2016 15:50

      ...nu esti fan dar esti de al casei -casa lui Olguta - ! te intelegem oricum...

      raspunde comentariului
  • aura

    01 aprilie 2016 13:37

    MOS NAE mosule te inseli... nu il cunosc eu pe SPARTAKUS ACESTA... dar eu dau bani multi pe el... eu nu mai cred in SPERANTA DAR CRED IN SPARTAKUS.... sa fie clar ca le zice bine.... LE ZICE BINE MOSULE... dar mata bag sama ca OCROTESTI PUNGASIA.... pai ii ataci pe CATAVENCI...??? mi se pare ciudat... dar si daca asa ar fi - ca ar exista un motiv oarescare - este el motivul lor mai grav decit al CELOR CE RESPECTA INTOCMAI CONDITIILE DE FACUT CRIME ISNCRISE IN CODUL PENAL???si mata iubesti ciorba de varza???? oh domle eu credeam ca i numai de post... vad ca este pentru o intreaga economie... cit despre coana istoria este bine... insa eu nu cred ca CATAVENCII SE INCURCA ... mai dgraba se descurca... si daca s or minjii si ei nitelus cu mierea de la fagure???? doar TOTI INITIATII SE LING PE DESTE SI BUZE IN ROMANIA... CA ARE MIERE FAGURELE... murdareste te si mata neica... dar stiu ca probabil nu poti... nu te supara ca mai sint ca mata... de exemplu eu... asa sa mi ajute Dumnezeu.... si mataluta la fel... !hai sa auzim de bine... O CATAVEANCA CURATA...!

    raspunde comentariului
  • Raduko

    31 martie 2016 21:56

    ...hmmm, a scapat de posta?

    raspunde comentariului
  • MosNae

    31 martie 2016 19:53

    Catzavencii sunteti niste catze, nici dracu nu mai da doi bani pe voi. Acuzati pe altii de afaceri urat mirositoare dar despre voi nu ziceti nimic. Ca doar nu aveti casoaie si masinoaie din scris . Cum era chestia aia? santajul si etajul, parca asa se zicea? La meritele Olgutei Vasilescu nu va ridicati voi. Nu ne mai aiuriti. Voi toti ce va dati aia civla, sunteti la fel de murdariti ca si politicarii. Tot pangariti si va scremeti mintile cum sa pangariti mai bine. Atata produceti misto de mahala. Halal sa va fie. Despre averile magistratilor si avocatilor aveti curaj sa scrieti cateva randuri? De unde rasar viloaiele si averile lor, de unde concedii tot prin alea exotice? Dar averilor celor de la aia civila? Eu am 52 ani vechime de munca grea si cu pensia ce am abia de imi platesc angaralele. Vesnica pomenire inventatorului ciorbei de varza, ca altfel nu mai aveam nici putere sa scriu. Generatia mea a reparat tara dupa razboiul trecut, am construit irigatii sa aveti ce manca si sa nu stati cu mana intinsa la straini, am construit vapoare mandre ca sa va aduca prinos si mandrie. Si voi? Voi ce ati facut? Sa nu dea Dumnezeu sa vina o vreme cand se vor rdica altii si cu manie va vor lua la intrebari si pe voi si pe urmasii vostri. Stiti cum a mai fost si stiti ca astea se repeta, ca asa este coana Istoria. Odata o apuca dracii si intoarce toate pe dos.

    raspunde comentariului
  • MosNae

    31 martie 2016 19:52

    Catzavencii sunteti niste catze, nici dracu nu mai da doi bani pe voi. Acuzati pe altii de afaceri urat mirositoare dar despre voi nu ziceti nimic. Ca doar nu aveti casoaie si masinoaie din scris . Cum era chestia aia? santajul si etajul, parca asa se zicea? La meritele Olgutei Vasilescu nu va ridicati voi. Nu ne mai aiuriti. Voi toti ce va dati aia civla, sunteti la fel de murdariti ca si politicarii. Tot pangariti si va scremeti mintile cum sa pangariti mai bine. Atata produceti misto de mahala. Halal sa va fie. Despre averile magistratilor si avocatilor aveti curaj sa scrieti cateva randuri? De unde rasar viloaiele si averile lor, de unde concedii tot prin alea exotice? Dar averilor celor de la aia civila? Eu am 52 ani vechime de munca grea si cu pensia ce am abia de imi platesc angaralele. Vesnica pomenire inventatorului ciorbei de varza, ca altfel nu mai aveam nici putere sa scriu. Generatia mea a reparat tara dupa razboiul trecut, am construit irigatii sa aveti ce manca si sa nu stati cu mana intinsa la straini, am construit vapoare mandre ca sa va aduca prinos si mandrie. Si voi? Voi ce ati facut? Sa nu dea Dumnezeu sa vina o vreme cand se vor rdica altii si cu manie va vor lua la intrebari si pe voi si pe urmasii vostri. Stiti cum a mai fost si stiti ca astea se repeta, ca asa este coana Istoria. Odata o apuca dracii si intoarce toate pe dos.