HomeActualitateGâlcă și propriul hiatus mental

Gâlcă și propriul hiatus mental

"Vă rog să nu depășiți limita de viteză pe teren. Alergați încet și menajați-vă, că la final mergem cu toții la un spa!". Cred că astea au fost cuvintele lui Gâlcă, înainte ca Steaua să intre pe teren aseară. În Centru Vechi am văzut meciul, ca de obicei, cu prietenii. Am intrat într-un pub cu extra tipe (fete frumoase egal mișto egal alea alea),  mai mult dezbrăcate decât îmbrăcate. Minutul 5, Dinamo Kiev deja era să ne dea gol. Minutul 7, intră alte patru tipe extra în pub. Minutul 8, ne mutăm cu masa lângă ele. Minutul 10, ele se mută cu masa mai departe de noi. Minutul 27, Arla scoate un gol al celor de la Dinamo Kiev. Minutul 35, Steaua joacă atât de prost, că aștept pauza ca să mă bag în seamă cu pițipoancele. Minutul 40, gol ăia. Una din fete aplaudă. Toți bărbații se uită către ea. Unul strigă: "La al doilea gol, vă dau afară pe toate patru din local!"
Repriza a doua e aproape identică. Chipciu are figuri în cap. Vrea sa fie ajungă cu mingea în poarta adversarilor de unul singur. Se visează la Barcelona. Excursiile sunt mai ieftine în perioada asta. Dinamo Kiev pune Steaua la respect. Arla scoate minge după minge. Ai noștri nu se simt între ei. Nici eu nu mă simt între tipele alea. Minunul 66. Diavolul zâmbește. Gol adversarii. E 2-0. Fetele de la masă tac. E atâta tăcere că se poate auzi cât de prost joacă Papp, Tase și noul intrat, Stanciu. Minutul 82, intră Rusescu. În sfârșit Gâlcă își pune în funcțiune creierul, l-a băgat. Minutul 89, Keseru pasează cu călcâiul,  Rusescu dă gol. "De ce nu l-a băgat bă, mai repede?"strigă un băutor de bere. Are dreptate. Trec doar 2 minute și arbitrul nu vede hențul rușilor. Dinamo înscrie. Fetele alea iar se bucură. "Afară! " strigă către fete același tip. E deja 3-1. Pițipoancele lasă nota, se ridică și pleacă. Steaua pierde. Noi rămânem cu buza umflată. Gâlcă sper să meargă la spa, că antrenorat…. Și pițipoancele au făcut la fel. Hai ai noștri. Șanse mai sunt! Plecăm liniștiți spre case. Așteptăm un taxi. Surpriză, fetele vin lângă noi și ne întreabă dacă pot lua ele mașina. "Nu, nu o puteți lua. Vă invităm înapoi în pub. De la 10 joacă Astra." … Minutul 1….