Îți mulțumesc, Partid iubit, că ne-ai unit!

de Spartakus , 04 februarie 2017
Îți mulțumesc, Partid iubit, că ne-ai unit!

În marile momente ale istoriei, în clipele astrale ale omenirii, popoarele au nevoie de lideri charismatici, a căror simplă prezență să degaje efluvii imense de energie, să coaguleze voințele a milioane de oameni într-o singură voință. România trece printr-o astfel de situație, când se simțea prezența unui conducător care să-i scoată pe oameni în stradă. Dar de unde să-l iei? Nicușor Dan are tot atâta charismă cât un cuier de la Ikea, blondele care conduc PNL-ul sunt bune de pus pe copertă la Playboy, la categoria milfe fotoșopate, iar președintele Iohannis ar putea fi băgat în dicționarele explicative ilustrate, ca poză la definiția pentru ”anti-charismatic”.

Și totuși, în aceste momente grele pentru țară, a apărut, de pe frumoasele, dar amărăștencele plaiuri teleormănene, Liviu Dragnea. Un Om cu O mare, care, de unul singur, a reușit imposibilul: să facă din sute de mii de oameni total neimplicați civic, total nepăsători față de cine și cum îi conduce, o națiune de cetățeni. Mulți dintre oamenii aceștia n-au fost în viața lor la vot, pentru că nu i-a interesat. A fost suficient să apară El, miraculosul Liviu Dragnea, pentru ca acum ei să meargă să voteze și când sunt alegeri pentru comitetul de locatari. Mulți dintre oamenii aceștia nu știau legile, n-aveau habar de Constituție, pentru că, de asemenea, nu i-a interesat subiectul și considerau că există în Parlament oameni plătiți să se ocupe de legi. Astăzi, aceiași oameni nu doar că învață legile, dar stau și cu ochii ca pe butelie pe cei ce vor să le modifice la ceas târziu de noapte. Dacă măgăriile scrise prin ordonanțe ar fi fost puse pe tapet în Parlament, cu dezbateri și tot tacâmul, n-ar fi ieșit prea multă lume în stradă. Dar felul cum ele au fost lansate, din îndemnul și sub conducerea vizionară a liderului charismatic care ne scoate, seară de seară, în piețele marilor orașe din toată România, a făcut diferența.

Ce-am fi fost noi fără Liviu Dragnea? Un popor dezbinat, care mergea, de la 9 la 5 la muncă, pe urmă venea acasă și se uita la televizor, înjura guvernul că-i mai ia niște bani la impozit, se culca, și o lua iar de la capăt a doua zi. Și ce suntem acum? Un neam unit, care, după ce vine de la muncă nu se mai duce acasă, ci merge în Piață, să învețe democrația. Pentru că democrația se poate învăța și la seral, mai aprofundat chiar decât la zi. Nici Iliescu n-a reușit, prin Golaniada din 1990, să facă din români un popor cu atâta simț civic cum a reușit Dragnea. Astăzi, datorită lui Dragnea, tinerii care s-au pișat pe el de vot în decembrie vin în Piață și strigă până răgușesc ”PSD – ciuma roșie”, știind că niciodată, dar niciodată, nu trebuie să voteze comuniști deghizați în capitaliști. Datorită lui, multe persoane care au votat cu PSD, crezând că PSD va construi, așa cum i-a păcălit, spitale, școli și grădinițe, și nu va scoate din pușcării violatori și tâlhari, s-au trezit din visele lucide induse de Antena 3 și România TV și văd realitatea, așa cum e, nu așa cum li s-a transmis la televizor că e. Datorită lui, până și elevii de primară sau gimnaziu au ajuns să vină zilnic în Piață, cu părinții lor, ca la o școală a democrației, și să învețe că doar dacă sunt uniți vor fi tari și, atunci când vor fi mari, nimeni dintre deținătorii vremelnici ai puterii nu va putea ignora voința lor.

Nici Michael Jackson în zilele lui bune nu reușea să scoată din case câți oameni scoate Dragnea de-o săptămână. Și asta nu-i nimic: să vedeți ce-o să fie mâine! Toată Europa, toată lumea, va fi cu ochii pe noi, cum a fost la Revoluția din 89. Am ajuns să fim dați exemplu, de țară care își apără fără teamă valorile democratice. Vecinii noștri, încălecați deja de cozile de topor ale lui Putin din țările lor, ne privesc cu admirație și invidie. Pentru că ei n-au avut un Liviu Dragnea al lor, să-i unească și să-i scoată în stradă. Noi avem! Binecuvântat fie pântecele care te-a purtat, Liviu Dragnea, binecuvântată fie Bombonica care te-a suportat, binecuvântată fie chiar și fătuca care te pupă  pe dințișorii ăia care n-au mai văzut periuța de dinți din Cretacic! Ar trebui să-ți ridicăm statui în toată țara, Liviu Dragnea. Dacă nu erai tu, am fi fost o țară bananieră, sluga rușilor, o țară de sclavi obedienți și nu de oameni mândri, care cântă imnul național în fiecare seară, la ora 22:00 trecute fix! Și ar trebui ca numele și poza ta să deschidă toate manualele de istorie, iar sub ele să scrie: ”El este omul care a făcut din România o țară liberă și democratică, iar din români o Națiune mândră, care nu acceptă niciun jug. Vrednic este!”  

Comentarii

  • Olivia Daniel

    06 februarie 2018 21:25

    Sunt doamna Olivia Daniel, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Va putem ajutaOferim împrumut cu o rată a dobânzii de 2Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.comCăutați fonduri pentru a achita creditele și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o afacere nouă?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializarecare te va profita? Și nu știi ce să faci.Oferim următoarele împrumuturi mai jos,Credite personale sigure și nesecurizateÎmprumuturi pentru afaceri securizate și negarantateÎmprumuturi combinateCredite pentru studențiÎmbunătățirea acasăInventor LoansCredite autoÎmprumuturi de consolidare, etc ...De aceea, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • Olivia Daniel

    06 februarie 2018 21:25

    Sunt doamna Olivia Daniel, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Va putem ajutaOferim împrumut cu o rată a dobânzii de 2Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.comCăutați fonduri pentru a achita creditele și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o afacere nouă?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializarecare te va profita? Și nu știi ce să faci.Oferim următoarele împrumuturi mai jos,Credite personale sigure și nesecurizateÎmprumuturi pentru afaceri securizate și negarantateÎmprumuturi combinateCredite pentru studențiÎmbunătățirea acasăInventor LoansCredite autoÎmprumuturi de consolidare, etc ...De aceea, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • Olivia Daniel

    06 februarie 2018 21:25

    Sunt doamna Olivia Daniel, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Va putem ajutaOferim împrumut cu o rată a dobânzii de 2Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.comCăutați fonduri pentru a achita creditele și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o afacere nouă?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializarecare te va profita? Și nu știi ce să faci.Oferim următoarele împrumuturi mai jos,Credite personale sigure și nesecurizateÎmprumuturi pentru afaceri securizate și negarantateÎmprumuturi combinateCredite pentru studențiÎmbunătățirea acasăInventor LoansCredite autoÎmprumuturi de consolidare, etc ...De aceea, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • Alicia Radu

    06 februarie 2018 21:24

    Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de ipotecă? Ați fost respins de bănci și de alte instituții financiare? Nu căutați mai mult pentru că suntem aici pentru a vă face toate problemele financiare un lucru din trecut! acordăm împrumuturi companiilor, entităților private și persoanelor fizice, la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2. Ne puteți contacta prin e-mail prin aliciaradu260gmail.comAPLICAREA DATELOR1 Denumirea ...........................2 Țara .......................3 Adresa ......................4 Sexul ........................5 Starea civilă .............6 Ocupația ................7 Numărul de telefon ...........8 poziția în locul muncii .....9 venit lunar ....................10 Suma împrumutului .........11 durata împrumutului .....12 Scopul împrumutului ..................13 Data nașterii ........................Mulțumesc.

    raspunde comentariului
  • Alicia Radu

    06 februarie 2018 21:24

    Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă achita datoriile sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de ipotecă? Ați fost respins de bănci și de alte instituții financiare? Nu căutați mai mult pentru că suntem aici pentru a vă face toate problemele financiare un lucru din trecut! acordăm împrumuturi companiilor, entităților private și persoanelor fizice, la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2. Ne puteți contacta prin e-mail prin aliciaradu260gmail.comAPLICAREA DATELOR1 Denumirea ...........................2 Țara .......................3 Adresa ......................4 Sexul ........................5 Starea civilă .............6 Ocupația ................7 Numărul de telefon ...........8 poziția în locul muncii .....9 venit lunar ....................10 Suma împrumutului .........11 durata împrumutului .....12 Scopul împrumutului ..................13 Data nașterii ........................Mulțumesc.

    raspunde comentariului
  • Omar Newman

    03 februarie 2018 14:20

    Salutare tuturorEu sunt Omar Newman, un creditor renumit care acordă împrumuturi tuturor persoanelor fizice, atât persoane cu handicap, cât și celor fără dizabilități. Îți dau împrumuturi atît celor angajați, cît și șomerilor, până acum vei fi în stare să plătești în timp util.Am dat împrumuturi cu o rată a dobânzii scăzută de 3, astfel încât să puteți vedea că a fost făcută ușor.Orice solicitant interesat ar trebui să vă contacteze prin e-mail omarfinance2yahoo.com sau text sunați-mă 1 972 268-7786 sau WhatsApp 2349051442970Vă mulțumesc și aștept cererea dumneavoastrăToate cele buneOmar Newman

    raspunde comentariului
  • kelvinleonard

    02 februarie 2018 12:03

    împrumut! împrumut!! împrumut!!!Căutați o companie de credit privată cu renume și acreditate, care oferă împrumuturi oportunității de viață. Noi oferim toate tipurile de împrumut într-un mod foarte rapid și ușor, împrumut personal, împrumut auto, împrumut de origine, student împrumut, împrumut de afaceri, împrumut de investiții, consolidarea datoriilor, și mai mult. Ați fost respins de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de un credit ipotecar? Nu căutați mai mult, deoarece suntem aici pentru a face toate problemele dvs. financiare un lucru de trecut. Noi împrumutăm fonduri persoanelor fizice și întreprinderilor care au nevoie de asistență financiară la o rată de 2. Nu este necesar un număr de asigurări sociale și nu este cerut niciun credit, 100 garantat. Vreau să folosesc acest suport pentru a vă informa că oferim asistență fiabilă și beneficiară și vă vom oferi cu plăcere un împrumut.Deci, trimiteți-ne un e-mail astăzi la kelvinleonard122333gmail.com pentru a aplica acum pentru un împrumut.

    raspunde comentariului
  • kelvinleonard

    02 februarie 2018 12:03

    împrumut! împrumut!! împrumut!!!Căutați o companie de credit privată cu renume și acreditate, care oferă împrumuturi oportunității de viață. Noi oferim toate tipurile de împrumut într-un mod foarte rapid și ușor, împrumut personal, împrumut auto, împrumut de origine, student împrumut, împrumut de afaceri, împrumut de investiții, consolidarea datoriilor, și mai mult. Ați fost respins de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de un credit ipotecar? Nu căutați mai mult, deoarece suntem aici pentru a face toate problemele dvs. financiare un lucru de trecut. Noi împrumutăm fonduri persoanelor fizice și întreprinderilor care au nevoie de asistență financiară la o rată de 2. Nu este necesar un număr de asigurări sociale și nu este cerut niciun credit, 100 garantat. Vreau să folosesc acest suport pentru a vă informa că oferim asistență fiabilă și beneficiară și vă vom oferi cu plăcere un împrumut.Deci, trimiteți-ne un e-mail astăzi la kelvinleonard122333gmail.com pentru a aplica acum pentru un împrumut.

    raspunde comentariului
  • HELEN WILSON

    31 ianuarie 2018 19:08

    Oferta de împrumut pentru toata lumeaNumele meu este doamna Helen Wilson, creditor de împrumut care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Noi putem ajutaOferim împrumuturi la o rată de dobândă ieftină și accesibilă de 2Așadar, vă rugăm să ne contactați astăzi prin e-mail la helenwilson719gmail.comCăutați fonduri pentru a vă achita împrumuturile și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o nouă afacere?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza unei finanțări necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializareOferim toate tipurile de împrumuturi din orice sumă de care aveți nevoie.Procesul nostru de capital și de creditare este 100 garantat și garantat, fericirea clienților noștri este forța noastră, suntem o companie de împrumut cu reputație, legitimă și acreditată. Acordăm împrumut persoanelor fizice și companiilor care au nevoie de asistență în numerar.Deci, vă rugăm să ne contactați astăzi prin e-mail la helenwilson719gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • magret james

    31 ianuarie 2018 14:47

    Buna,Ai nevoie de un împrumut urgent ??? Sunteți în datorie? Aveți un credit rău? ați fost respins de bănci, aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o afacere proprie? Noi oferim împrumuturi oamenilor în ciuda scorurilor lor slabe rele. Oferim atât împrumuturi de afaceri, cât și împrumuturi personale cu o durată lungă și scurtă pe care ați ales-o, cu dobândă redusă la 2 pe an pentru persoane fizice și companii. Programatorul nostru de împrumut este rapid și fiabil, se aplică astăzi și obțineți răspunsul instant. creditele sunt bine asigurate, garantate 100, iar clienții sunt asigurați cu maximă siguranță. Pentru mai multe informații contactați-ne prin adresa noastră de e-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COME-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COMDoamna Magret james CEO

    raspunde comentariului
  • magret james

    31 ianuarie 2018 14:47

    Buna,Ai nevoie de un împrumut urgent ??? Sunteți în datorie? Aveți un credit rău? ați fost respins de bănci, aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o afacere proprie? Noi oferim împrumuturi oamenilor în ciuda scorurilor lor slabe rele. Oferim atât împrumuturi de afaceri, cât și împrumuturi personale cu o durată lungă și scurtă pe care ați ales-o, cu dobândă redusă la 2 pe an pentru persoane fizice și companii. Programatorul nostru de împrumut este rapid și fiabil, se aplică astăzi și obțineți răspunsul instant. creditele sunt bine asigurate, garantate 100, iar clienții sunt asigurați cu maximă siguranță. Pentru mai multe informații contactați-ne prin adresa noastră de e-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COME-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COMDoamna Magret james CEO

    raspunde comentariului
  • magret james

    31 ianuarie 2018 14:47

    Buna,Ai nevoie de un împrumut urgent ??? Sunteți în datorie? Aveți un credit rău? ați fost respins de bănci, aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o afacere proprie? Noi oferim împrumuturi oamenilor în ciuda scorurilor lor slabe rele. Oferim atât împrumuturi de afaceri, cât și împrumuturi personale cu o durată lungă și scurtă pe care ați ales-o, cu dobândă redusă la 2 pe an pentru persoane fizice și companii. Programatorul nostru de împrumut este rapid și fiabil, se aplică astăzi și obțineți răspunsul instant. creditele sunt bine asigurate, garantate 100, iar clienții sunt asigurați cu maximă siguranță. Pentru mai multe informații contactați-ne prin adresa noastră de e-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COME-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COMDoamna Magret james CEO

    raspunde comentariului
  • magret james

    31 ianuarie 2018 14:47

    Buna,Ai nevoie de un împrumut urgent ??? Sunteți în datorie? Aveți un credit rău? ați fost respins de bănci, aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o afacere proprie? Noi oferim împrumuturi oamenilor în ciuda scorurilor lor slabe rele. Oferim atât împrumuturi de afaceri, cât și împrumuturi personale cu o durată lungă și scurtă pe care ați ales-o, cu dobândă redusă la 2 pe an pentru persoane fizice și companii. Programatorul nostru de împrumut este rapid și fiabil, se aplică astăzi și obțineți răspunsul instant. creditele sunt bine asigurate, garantate 100, iar clienții sunt asigurați cu maximă siguranță. Pentru mai multe informații contactați-ne prin adresa noastră de e-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COME-mail MAGRETJAMES321GMAIL.COMDoamna Magret james CEO

    raspunde comentariului
  • Mr John Goodman

    31 ianuarie 2018 12:37

    Eu sunt un împrumut legal împrumutat oferim împrumut autentic la rata dobânzii de 2, este o companie legitimă cu onoare și diferență suntem dispuși să vă ajutăm în orice problemă financiară care vă aflați. oferim tot felul de împrumut fără Fără COLLATERAL în perioada de la 1 la 30 de ani, deci dacă sunteți interesat de acest împrumut, vă rugăm să ne contactați pe emailul nostru globalloanfirm051gmail.com sau Whats App Number 1 845 731 5341

    raspunde comentariului
  • Augusta Ibramhim

    30 ianuarie 2018 13:47

    OFERIM TOATE TIPURI DE ÎMPRUMUT - SE APLICĂ PENTRU ÎMPRUMUTURI AFFORDABILE.Cauți un împrumut? esti la locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Global Finance Limited oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2. vă rugăm să ne contactați prin e-mail prin intermediulaugustaibramhim11gmail.comAPPLICATION DATA1 Numele complet2 Țara3 Adresa4 Stat5 Sex6 Starea civilă7 Ocupatia8 Număr de telefon9 Poziția curentă la locul de muncă10 Venit lunar11 Suma imprumutata necesara12 Durata împrumutului13 Scopul împrumutului14 Religia15 Ați aplicat înainte16 Data nașteriiVreau să știi că ALLAH nu va lăsa oamenii buni să-și facă foame, dar el va păstra răi din ceea ce vor.Îmi pare rău pentru ceea ce ați trecut înainte, infectați că este una dintre problemele în mâinile creditorilor falși, Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Sunteți în orice situație financiară sau Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o mică afacere și o afacere medie? Aveți un scor de credit scăzut și sunteți greu să obțineți împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare ?. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail augustaibramhim11gmail.comVreau să știți că această companie este o companie autentică cu rezultate bune. De asemenea, doresc să vă informez că nu am fost implicați niciodată în activități de fraudă. și vă pot asigura că ceea ce altă companie nu poate face pentru dvs., o voi face pentru dvs. și vă voi face fericiți și vă veți zâmbi pe față. îți dau cuvântul meu doar să ai încredere în mine și nu vei regreta să faci afaceri cu noi, căutăm mai multe, pentru că suntem aici să ne ocupăm de toate problemele tale financiare, lucru din trecut.Vă pot asigura 100 că suntem o companie de încredere care în prezent înființează o schemă în formă de împrumut de achiziție pentru a ajuta diverse persoane fizice, precum și organizațiile care au intenții de renovare, datorii? Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă plăti datoria sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? Ați fost refuzat de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de credit ipotecar? refinanțare? și, de asemenea, crearea de echipamente de afaceri. Sunt o femeie internațională de afaceri și un împrumut care a oferit împrumuturi persoanelor fizice și firmelor din Europa, Asia, Africa și alte părți ale lumii.Deci, dacă doriți să obțineți un împrumut de la compania mea, ne puteți contacta astăzi.Suma maximă pe care o împrumutăm este de 500.000.000,00 în următoarelevalută Dolari americani de stat, Europa și marii britanice GBP.Creditele noastre sunt bine asigurate pentru ca securitatea maxima este prioritatea noastra. Obiectivul nostru principal este de a va ajuta sa obtineti serviciile pe care le meritati, programul nostru este cel mai rapid mod de a obtine ceea ce aveti nevoie intr-o clipa. Reduceți-vă plățile pentru a ușura efortul pentru cheltuielile dvs. lunare. Obțineți flexibilitate cu care puteți utiliza pentru orice scop de la vacanțe, la educație, la achiziții unice. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail augustaibramhim11gmail.comDacă sunteți interesat să obțineți un împrumut, atunci vă rugăm să ne scrieți cu cerința de împrumut. Vă rugăm să ne contactați pentru mai multe informații augustaibramhim11gmail.comCu stimă,Doamna AUGUSTA IBRAMHIMaugustaibramhim11gmail.comSolicitanții interesați ar trebui să contacteze doamna Augusta Ibramhim prin e-mail augustaibramhim11gmail.com

    raspunde comentariului
  • Augusta Ibramhim

    30 ianuarie 2018 13:46

    OFERIM TOATE TIPURI DE ÎMPRUMUT - SE APLICĂ PENTRU ÎMPRUMUTURI AFFORDABILE.Cauți un împrumut? esti la locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Global Finance Limited oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2. vă rugăm să ne contactați prin e-mail prin intermediulaugustaibramhim11gmail.comAPPLICATION DATA1 Numele complet2 Țara3 Adresa4 Stat5 Sex6 Starea civilă7 Ocupatia8 Număr de telefon9 Poziția curentă la locul de muncă10 Venit lunar11 Suma imprumutata necesara12 Durata împrumutului13 Scopul împrumutului14 Religia15 Ați aplicat înainte16 Data nașteriiVreau să știi că ALLAH nu va lăsa oamenii buni să-și facă foame, dar el va păstra răi din ceea ce vor.Îmi pare rău pentru ceea ce ați trecut înainte, infectați că este una dintre problemele în mâinile creditorilor falși, Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Sunteți în orice situație financiară sau Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o mică afacere și o afacere medie? Aveți un scor de credit scăzut și sunteți greu să obțineți împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare ?. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail augustaibramhim11gmail.comVreau să știți că această companie este o companie autentică cu rezultate bune. De asemenea, doresc să vă informez că nu am fost implicați niciodată în activități de fraudă. și vă pot asigura că ceea ce altă companie nu poate face pentru dvs., o voi face pentru dvs. și vă voi face fericiți și vă veți zâmbi pe față. îți dau cuvântul meu doar să ai încredere în mine și nu vei regreta să faci afaceri cu noi, căutăm mai multe, pentru că suntem aici să ne ocupăm de toate problemele tale financiare, lucru din trecut.Vă pot asigura 100 că suntem o companie de încredere care în prezent înființează o schemă în formă de împrumut de achiziție pentru a ajuta diverse persoane fizice, precum și organizațiile care au intenții de renovare, datorii? Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă plăti datoria sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? Ați fost refuzat de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de credit ipotecar? refinanțare? și, de asemenea, crearea de echipamente de afaceri. Sunt o femeie internațională de afaceri și un împrumut care a oferit împrumuturi persoanelor fizice și firmelor din Europa, Asia, Africa și alte părți ale lumii.Deci, dacă doriți să obțineți un împrumut de la compania mea, ne puteți contacta astăzi.Suma maximă pe care o împrumutăm este de 500.000.000,00 în următoarelevalută Dolari americani de stat, Europa și marii britanice GBP.Creditele noastre sunt bine asigurate pentru ca securitatea maxima este prioritatea noastra. Obiectivul nostru principal este de a va ajuta sa obtineti serviciile pe care le meritati, programul nostru este cel mai rapid mod de a obtine ceea ce aveti nevoie intr-o clipa. Reduceți-vă plățile pentru a ușura efortul pentru cheltuielile dvs. lunare. Obțineți flexibilitate cu care puteți utiliza pentru orice scop de la vacanțe, la educație, la achiziții unice. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail augustaibramhim11gmail.comDacă sunteți interesat să obțineți un împrumut, atunci vă rugăm să ne scrieți cu cerința de împrumut. Vă rugăm să ne contactați pentru mai multe informații augustaibramhim11gmail.comCu stimă,Doamna AUGUSTA IBRAMHIMaugustaibramhim11gmail.comSolicitanții interesați ar trebui să contacteze doamna Augusta Ibramhim prin e-mail augustaibramhim11gmail.com

    raspunde comentariului
  • Augusta Ibramhim

    30 ianuarie 2018 13:46

    OFERIM TOATE TIPURI DE ÎMPRUMUT - SE APLICĂ PENTRU ÎMPRUMUTURI AFFORDABILE.Cauți un împrumut? esti la locul potrivit pentru solutiile tale de credit chiar aici! Global Finance Limited oferă împrumuturi companiilor și persoanelor fizice la o rată a dobânzii scăzută și accesibilă de 2. vă rugăm să ne contactați prin e-mail prin intermediulaugustaibramhim11gmail.comAPPLICATION DATA1 Numele complet2 Țara3 Adresa4 Stat5 Sex6 Starea civilă7 Ocupatia8 Număr de telefon9 Poziția curentă la locul de muncă10 Venit lunar11 Suma imprumutata necesara12 Durata împrumutului13 Scopul împrumutului14 Religia15 Ați aplicat înainte16 Data nașteriiVreau să știi că ALLAH nu va lăsa oamenii buni să-și facă foame, dar el va păstra răi din ceea ce vor.Îmi pare rău pentru ceea ce ați trecut înainte, infectați că este una dintre problemele în mâinile creditorilor falși, Sunteți un bărbat sau o femeie de afaceri? Sunteți în orice situație financiară sau Aveți nevoie de fonduri pentru a vă începe propria afacere? Aveți nevoie de un împrumut pentru a începe o mică afacere și o afacere medie? Aveți un scor de credit scăzut și sunteți greu să obțineți împrumut de capital de la băncile locale și alte instituții financiare ?. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail augustaibramhim11gmail.comVreau să știți că această companie este o companie autentică cu rezultate bune. De asemenea, doresc să vă informez că nu am fost implicați niciodată în activități de fraudă. și vă pot asigura că ceea ce altă companie nu poate face pentru dvs., o voi face pentru dvs. și vă voi face fericiți și vă veți zâmbi pe față. îți dau cuvântul meu doar să ai încredere în mine și nu vei regreta să faci afaceri cu noi, căutăm mai multe, pentru că suntem aici să ne ocupăm de toate problemele tale financiare, lucru din trecut.Vă pot asigura 100 că suntem o companie de încredere care în prezent înființează o schemă în formă de împrumut de achiziție pentru a ajuta diverse persoane fizice, precum și organizațiile care au intenții de renovare, datorii? Aveți nevoie de un împrumut de urgență pentru a vă plăti datoria sau aveți nevoie de un împrumut pentru a vă îmbunătăți afacerea? Ați fost refuzat de bănci și de alte instituții financiare? Aveți nevoie de un împrumut de consolidare sau de credit ipotecar? refinanțare? și, de asemenea, crearea de echipamente de afaceri. Sunt o femeie internațională de afaceri și un împrumut care a oferit împrumuturi persoanelor fizice și firmelor din Europa, Asia, Africa și alte părți ale lumii.Deci, dacă doriți să obțineți un împrumut de la compania mea, ne puteți contacta astăzi.Suma maximă pe care o împrumutăm este de 500.000.000,00 în următoarelevalută Dolari americani de stat, Europa și marii britanice GBP.Creditele noastre sunt bine asigurate pentru ca securitatea maxima este prioritatea noastra. Obiectivul nostru principal este de a va ajuta sa obtineti serviciile pe care le meritati, programul nostru este cel mai rapid mod de a obtine ceea ce aveti nevoie intr-o clipa. Reduceți-vă plățile pentru a ușura efortul pentru cheltuielile dvs. lunare. Obțineți flexibilitate cu care puteți utiliza pentru orice scop de la vacanțe, la educație, la achiziții unice. Solicitanții interesați ar trebui să ne contacteze prin e-mail augustaibramhim11gmail.comDacă sunteți interesat să obțineți un împrumut, atunci vă rugăm să ne scrieți cu cerința de împrumut. Vă rugăm să ne contactați pentru mai multe informații augustaibramhim11gmail.comCu stimă,Doamna AUGUSTA IBRAMHIMaugustaibramhim11gmail.comSolicitanții interesați ar trebui să contacteze doamna Augusta Ibramhim prin e-mail augustaibramhim11gmail.com

    raspunde comentariului
  • Olivia Daniel

    29 ianuarie 2018 22:00

    Buna,Sunt doamna Olivia Daniel, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Va putem ajutaOferim împrumut cu o rată a dobânzii de 2Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.comCăutați fonduri pentru a achita creditele și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o afacere nouă?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializarecare te va profita? Și nu știi ce să faci.Oferim următoarele împrumuturi mai jos,Credite personale sigure și nesecurizateÎmprumuturi pentru afaceri securizate și negarantateÎmprumuturi combinateCredite pentru studențiÎmbunătățirea acasăInventor LoansCredite autoÎmprumuturi de consolidare, etc ...De aceea, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • Olivia Daniel

    29 ianuarie 2018 22:00

    Buna,Sunt doamna Olivia Daniel, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Va putem ajutaOferim împrumut cu o rată a dobânzii de 2Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.comCăutați fonduri pentru a achita creditele și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o afacere nouă?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializarecare te va profita? Și nu știi ce să faci.Oferim următoarele împrumuturi mai jos,Credite personale sigure și nesecurizateÎmprumuturi pentru afaceri securizate și negarantateÎmprumuturi combinateCredite pentru studențiÎmbunătățirea acasăInventor LoansCredite autoÎmprumuturi de consolidare, etc ...De aceea, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • Olivia Daniel

    29 ianuarie 2018 22:00

    Buna,Sunt doamna Olivia Daniel, un creditor privat de împrumut, care oferă împrumuturi pentru oportunități de viațăAi nevoie de asistență financiară? Va putem ajutaOferim împrumut cu o rată a dobânzii de 2Deci, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.comCăutați fonduri pentru a achita creditele și datoriile?Căutați bani pentru a plăti facturile?Căutați fonduri pentru a începe o afacere nouă?Aveți un proiect neterminat la îndemână din cauza finanțării necorespunzătoare?Aveți nevoie de bani pentru a investi în anumite domenii de specializarecare te va profita? Și nu știi ce să faci.Oferim următoarele împrumuturi mai jos,Credite personale sigure și nesecurizateÎmprumuturi pentru afaceri securizate și negarantateÎmprumuturi combinateCredite pentru studențiÎmbunătățirea acasăInventor LoansCredite autoÎmprumuturi de consolidare, etc ...De aceea, contactați-ne astăzi prin e-mail la oliviadaniel93gmail.com pentru a începe să investiți pentru viitorul dvs. astăzi.

    raspunde comentariului
  • HELEN WILSON

    28 ianuarie 2018 19:16

    Salutari,Numele meu este doamna Helen Wilson, creditor privat al împrumutului a cărui societate de împrumut oferă 100 garanții, asigurate și de încredere oportunități financiare pe viață.Cauți o investiție reală sau un împrumut personal?Aveți nevoie de bani de împrumut pentru a începe o afacere sau pentru a vă îmbunătăți finanțele,Ați fost respins de bănci sau de alte instituții financiare. Nu mai căutați pentru că sunteți în locul potrivit pentru soluțiile dvs. de împrumut chiar aici! acordăm toate tipurile de împrumuturi companiilor, entităților private și persoanelor fizice, la o rată a dobânzii redusă și accesibilă. Ne puteți contacta prin e-mail prin helenwilson719gmail.comToate cele buneHelen Wilson.

    raspunde comentariului
  • adams john loan

    26 ianuarie 2018 5:27

    Suntem o organiza?ie cre?tina creata pentru a ajuta oamenii în nevoi de ajutor, cum ar fi ajutorul financiar. A?adar, daca va confrunta?i cu dificulta?i financiare sau daca va afla?i în orice situa?ie financiara ?i ave?i nevoie de fonduri pentru a va începe propria afacere, asisten?a de orice fel? Suntem o firma privata de împrumut care ofera toate tipurile de împrumut finan?are pentru to?i cei care doresc ajutor financiar. sau va este greu sa ob?ine?i împrumut de capital de la bancile locale, pentru ca biblia spune "" Luca 1110 Toata lumea care cere sa primeasca cel ce cauta gase?te iar celui care bate, u?a va fi deschisa, a?a ca nu lasa?i aceste ocazii sa va treaca prin faptul ca Isus este acela?i ieri, astazi ?i pentru totdeauna mai mult. Va rog, acestea sunt pentru serios minte ?i Dumnezeu se teme de Oameni, vor fi aici pentru ai ajuta pe aceia care au nevoie de ajutor ..E-mail adamsjohnloanfirmhotmail.com

    raspunde comentariului
  • Ariana leonardo

    23 ianuarie 2018 2:01

    Salut am Ariana din Madrid, Spania.Vreau sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru folosirea creditelor de afaceri NJ de finantare Inc pentru a-mi schimba viata. Tocmai am primit imprumutul meu de 45.000 dolari de la companie, dupa ce am fost lasat de catre alti creditori, am vazut un post de la Dl. Steve Hughes despre cum i-au ajutat, i-am aplicat repede și mi-au pus un zâmbet pe față, acum pot să am grijă de afacerea mea și de alte nevoi personale, le puteți contacta pentru împrumutul dvs. pur si simplu cel mai bun. Orice solicitant serios îi poate contacta prin acest e-mail prin intermediul njbusinessloanfundsgmail.comAdresa sediului social 100, Austin, TX 78759.Site web httpnjbusinessloanfinancefunds.webs.comHttpsweb.facebook.comNJBLFFVă asigur tot timpul că sunt buni, nu sunt înșelătoare și că sunt cea mai bună companie cu care am lucrat vreodată. Serviciile lor sunt rapide și legitime. Du-te și aplicați-vă și vedeți ce vorbesc.Doamna Ariana leonardo.

    raspunde comentariului
  • Henry Peter

    20 ianuarie 2018 9:45

    În prezent, oferim o schemă de împrumut flotantă cu o rată a dobânzii de 2 cu ID-ul corect. Puteți trimite solicitarea dvs. pentru orice sumă de împrumut de care aveți nevoie.Oferim împrumuturi în valoare de 5.000 USD USD Min. 50,000,000.00 USD Max. Avem un împrumut pe termen lung de maxim cinci cinci până la cincizeci 50 ani. Oferim următorul tip de împrumut împrumut de proiect, împrumut de refinanțare, împrumuturi pentru investiții de afaceri, mașini sau vehicule. Credite, credite pentru studenți, consolidarea datoriilor, locuințe. Credite, împrumuturi personale, credite de călătorie și de vacanță, credit pentru Crăciun și Anul Nou. Contactați biroul firmei FOX INVESTMENT COMPANY LIMITED prin e-mail foxinvestmentcompanyltdgmail.comDacă sunteți interesat de propunerea noastră financiară și doriți să primiți un împrumut de la noi, contactați-ne și furnizați-ne informațiile de mai jos și va fi necesar să inițieți suma împrumutului în consecință.Nume ___________________________Nume ____________________________Sex _______________________________Starea civilă _______________________Adresa ______________________Codul orașului ________________________Țară ______________________________Data de nastere ________________________Suma necesară pentru împrumut ________________Durata împrumutului ________________________Venit lunar venit anual _________Ocupația ___________________________Scopul creditului _____________________Telefon ________________________________Fax __________________________________Ca o recunoaștere a acestor detalii, vor fi trimise Termeni și condiții bine calculate, inclusiv acordul.Vă mulțumim pentru patronajul dvs.!Cu salutări,E-mail foxinvestmentcompanyltdgmail.com

    raspunde comentariului
  • Henry Peter

    20 ianuarie 2018 9:45

    În prezent, oferim o schemă de împrumut flotantă cu o rată a dobânzii de 2 cu ID-ul corect. Puteți trimite solicitarea dvs. pentru orice sumă de împrumut de care aveți nevoie.Oferim împrumuturi în valoare de 5.000 USD USD Min. 50,000,000.00 USD Max. Avem un împrumut pe termen lung de maxim cinci cinci până la cincizeci 50 ani. Oferim următorul tip de împrumut împrumut de proiect, împrumut de refinanțare, împrumuturi pentru investiții de afaceri, mașini sau vehicule. Credite, credite pentru studenți, consolidarea datoriilor, locuințe. Credite, împrumuturi personale, credite de călătorie și de vacanță, credit pentru Crăciun și Anul Nou. Contactați biroul firmei FOX INVESTMENT COMPANY LIMITED prin e-mail foxinvestmentcompanyltdgmail.comDacă sunteți interesat de propunerea noastră financiară și doriți să primiți un împrumut de la noi, contactați-ne și furnizați-ne informațiile de mai jos și va fi necesar să inițieți suma împrumutului în consecință.Nume ___________________________Nume ____________________________Sex _______________________________Starea civilă _______________________Adresa ______________________Codul orașului ________________________Țară ______________________________Data de nastere ________________________Suma necesară pentru împrumut ________________Durata împrumutului ________________________Venit lunar venit anual _________Ocupația ___________________________Scopul creditului _____________________Telefon ________________________________Fax __________________________________Ca o recunoaștere a acestor detalii, vor fi trimise Termeni și condiții bine calculate, inclusiv acordul.Vă mulțumim pentru patronajul dvs.!Cu salutări,E-mail foxinvestmentcompanyltdgmail.com

    raspunde comentariului
  • Henry Peter

    20 ianuarie 2018 9:43

    În prezent, oferim o schemă de împrumut flotantă cu o rată a dobânzii de 2 cu ID-ul corect. Puteți trimite solicitarea dvs. pentru orice sumă de împrumut de care aveți nevoie.Oferim împrumuturi în valoare de 5.000 USD USD Min. 50,000,000.00 USD Max. Avem un împrumut pe termen lung de maxim cinci cinci până la cincizeci 50 ani. Oferim următorul tip de împrumut împrumut de proiect, împrumut de refinanțare, împrumuturi pentru investiții de afaceri, mașini sau vehicule. Credite, credite pentru studenți, consolidarea datoriilor, locuințe. Credite, împrumuturi personale, credite de călătorie și de vacanță, credit pentru Crăciun și Anul Nou. Contactați biroul firmei FOX INVESTMENT COMPANY LIMITED prin e-mail foxinvestmentcompanyltdgmail.comDacă sunteți interesat de propunerea noastră financiară și doriți să primiți un împrumut de la noi, contactați-ne și furnizați-ne informațiile de mai jos și va fi necesar să inițieți suma împrumutului în consecință.Nume ___________________________Nume ____________________________Sex _______________________________Starea civilă _______________________Adresa ______________________Codul orașului ________________________Țară ______________________________Data de nastere ________________________Suma necesară pentru împrumut ________________Durata împrumutului ________________________Venit lunar venit anual _________Ocupația ___________________________Scopul creditului _____________________Telefon ________________________________Fax __________________________________Ca o recunoaștere a acestor detalii, vor fi trimise Termeni și condiții bine calculate, inclusiv acordul.Vă mulțumim pentru patronajul dvs.!Cu salutări,E-mail foxinvestmentcompanyltdgmail.com

    raspunde comentariului
  • GLORIA PAUL

    19 ianuarie 2018 6:00

    Vești bune!Numele meu este Gloria Paul, cetățean românesc, locuiesc în STRADA CALAMARESTI, NR 18, BRAD. Este un oraș din județul Hunedoara din regiunea Transilvania a României. Vreau să folosesc acest mediu pentru a oferi consiliere concretă tuturor cetățenilor români care caută un împrumut pentru a fi atenți, deoarece internetul este plin de fraude, acum câteva luni am avut nevoie urgentă de un împrumut din cauza finanțelor mele Situația nu este atât de bună și am fost disperată, am căzut în mâinile creditorilor falși, din Arabia Saudită și Singapore. Aproape am murit, până când un prieten de-al meu mi-a spus de un creditor foarte fiabil numit Mama. Patricia James, deținătoare a unei organizații de creditare la nivel mondial, Ea este creditor la nivel mondial pe care l-am contactat și mi-a împrumutat un împrumut de 80.000Lei în mai puțin de 24 de ore cu o rată a dobânzii de 2 și mi-a schimbat viața întregii familii.Am primit împrumutul meu în contul meu bancar după mama. Patricia James mi-a transferat împrumutul când mi-am verificat soldul contului meu bancar și am constatat că suma pe care am aplicat-o a fost creditată în contul meu bancarDeci, pentru munca bună Mama. Patricia a făcut în viața mea și în familia mea, am decis să spun și să împărtășesc mărturia mea despre Mama. Patricia, așa că oamenii din țara mea și orașul meu pot obține un împrumut ușor fără stres. Deci, dacă aveți nevoie de un împrumut, vă rugăm să contactați mama. Patricia prin e-mail patriciajames205gmail.comDe asemenea, puteți să mă contactați la adresa de e-mail gloriapaul024gmail.com. Acum, eu sunt proprietarul mândru de o femeie de afaceri bună și mare în orașul meu, Mai Dumnezeu Atotputernic continuă să-l binecuvânteze pe Mama. Patricia pentru munca ei bună în viața mea și familia mea.

    raspunde comentariului
  • illuminatiworldhood

    15 ianuarie 2018 17:28

    Vrei să fii bogat și faimos? alăturați-vă acum marelui Ordin al Illuminatilor de Bogăție, Putere Faima și atingeți toate visele voastre. E-mail illuminatiworldhood93gmail.com

    raspunde comentariului
  • james henry

    06 ianuarie 2018 5:57

    Căutați un împrumut pentru a vă elibera departamentul și pentru a vă începe propria afacere? te-ai întors peste tot dar nu ai posibilitatea să obții o companie legată de împrumut care să te împrumute? Aici este soluția dvs. finală, vă putem oferi orice sumă de care aveți nevoie, cu condiția să plătiți înapoi în termenul acordat fără probleme. Aplicați acum și contactați-ne pentru mai multe detalii prin e-mailul de mai jos. Email financeholdingplcgmail.com

    raspunde comentariului
  • Ibahim Sayi

    03 ianuarie 2018 0:59

    Aveți nevoie de împrumuturi pentru proiecte, investiții, împrumuturi personale, împrumuturi pentru afaceri, credite pentru locuințe, împrumuturi pentru studenți, credite de consolidare și împrumuturi pentru diverse proiecte? pentru cei care doresc să obțină un împrumut de la compania noastră ar trebui să ne contactați astăzi la ibahimsayigmail.com și să vă împrumutați astăzi.

    raspunde comentariului
  • Camila Adrian

    02 ianuarie 2018 16:05

    Mărturie despre cum m-am întors pe soțul meu. Lumea mea și viața mea s-au întors! După un an de relație spartă, soțul meu ma lăsat fără motiv. M-am simtit ca viata mea era pe punctul de a se termina, aproape ca am sinucis, eram emotional in jos de foarte mult timp. Datorită unei vrăji numită Dr. IREDIA, pe care l-am întâlnit on-line. Într-o zi de încredere, când navighez prin Internet, am dat peste o mulțime de mărturii despre această vrăjitoare particulară. Unii oameni au mărturisit că le-a adus înapoi pe iubitul lor Ex, unii au mărturisit că reface pântecul, vindecă cancer, Hiv și alte boli, unii au mărturisit că poate vrăji pentru a opri divorțul și așa mai departe. De asemenea, am dat peste o mărturie specială, despre o femeie numită CINDY, ea a mărturisit despre modul în care a adus înapoi iubitul ei Ex în mai puțin de două zile și, la sfârșitul mărturiei ei, a renunțat la adresa de e-mail a doctorului IREDIA. După ce am citit toate acestea, am decis să încerc. I-am contactat prin e-mail drirediaherbalhomegmail.com și mi-a explicat problema, mi-a spus să nu-mi fac griji că în 48 de ore soțul meu se va întoarce la mine. spre surprinderea mea, soțul meu a venit la mine și mi-a cerut să-l iert. Ne-am rezolvat problemele și suntem mai fericiți decât înainte ...Dr. IREDIA este într-adevăr un om talentat și nu voi opri publicarea lui pentru că este un om minunat ... Dacă aveți o problemă și căutați o adevărată și adevărată vrăjitoare, pentru a vă rezolva toate problemele. Este legitim. Contactați-l pe e-mailul său, DRIREDIAHERBALHOMEGMAIL.COM

    parseInt(this.containerWidth) + 2 * parseInt(this.articleControlWidth); }, canDisplayRightControl : function() { return this.windowWidth > parseInt(this.containerWidth) + parseInt(this.articleControlWidth); }, getNextPrevArticle : function() { var fn = this; $.ajax({ type: "POST", url: "/next-prev-article", data: { articleId : this.getArticleId(), canDisplayRight : (fn.canDisplayRightControl()) ? 1 : 0, canDisplayLeft : (fn.canDisplayLeftControl()) ? 1 : 0 }, beforeSend: function( e ) { } }) .done(function( response ) { if(response) { $('body').append(response); } }); }, triggerShowNextPrev : function() { var fn = this; var navOffset = $('.widget-article-footer-votes').offset().top; var windowHeight = $(window).height(); var detectedEndOfArticle = false; var detectScroll = function() { var botttomPx = $(window).scrollTop() + windowHeight; if ( !detectedEndOfArticle && (botttomPx > navOffset )) { detectedEndOfArticle = true; fn.getNextPrevArticle(); } } detectScroll(); $(window).scroll(function() { detectScroll(); }); }, init : function() { this.triggerShowNextPrev(); } }; articleControlsApp.init();