Piei, Satană cu mustață: până și Preafericitul crede că ești prea lacom pentru țara asta!

de Spartakus , 03 februarie 2017
Piei, Satană cu mustață: până și Preafericitul crede că ești prea lacom pentru țara asta!

În istoria mai veche sau mai nouă a României, întoarcerea armelor a reprezentat o trăsătură fundamentală a poporului român, alături, desigur, de fatalismul mioritic care spune că, dacă intră niște ciobani în viața ta, tu să le dai banii, viața și oaia favorită. Dar această trăsătură, deși rușinoasă în majoritatea situațiilor, poate fi și sănătoasă.

Căci, nu știu dacă ați observat, dar în ultimele zile o mulțime de oameni și instituții care i-au fost alături lui Dragnea, acum au trecut de partea poporului, contra dictatorului. Dacă ați avut suficientă răbdare și destul Emetiral să vă uitați pe Antena 3 ați fi văzut o schimbare totală de optică: oamenii ieșiți în stradă, în marile orașe ale României, nu mai erau ”vânduți plătiți de Soroș”, ci ”tineri care manifestează pentru ordinea de drept”, ultrașii din galerii, aduși de frații Negoiță, nu mai erau asimilați tinerilor din piață, ci considerați ”niște huligani carte distrug un protest pașnic și frumos”. Motivul acestei schimbări nu e că Gâdea, Radu Tudor și ceilalți ciumpalaci de la Antena 3 ar fi avut vreo revelație, ci faptul că, potrivit ordonanțelor șmecherești ale lui Ciordache, Dragnea scapă de pușcărie, dar Dan Voiculescu rămâne, în continuare, la bulău. Și e normal să fie vărănelul cătrănit și să poruncească anteniștilor să dea de pământ cu Dragnea: după câteva a făcut el ca să vină PSD la putere, să fie tratat acum de mustăciosul cu dinți galbeni cu un mare refuz?  

La fel, Victor Ciorbea care acum vreo două zile ne zicea că n-are cum să atace la Curtea Constituțională ordonanțele, că nu-s intrate în vigoare, ieri s-a răzgândit, brusc și astăzi va anunța, se pare, că le atacă mintenaș. Ce-o fi vorbit Iohannis cu el, când l-a băgat în ședință, nu știu. L-o fi amenințat că-i confiscă ochelarii, i-o fi promis că-i plătește el ratele, i-o fi zis că-i mai dă un mandat ca Avocat al Poporului, cert este că fostul premier a trecut și el de partea poporului, lăsându-l pe Dragnea în ordonanța goală.

Însă cel mai clar barometru că PSD e pe făraș, cu grindenii, grăjdenii și ciordachienii lui cu tot, e poziția asumată de PF Daniel, care a declarat: ”adesea există violență și tulburare pentru că oamenii nu mai adună în sufletul lor pacea care vine de la Dumnezeu și care pacifică patimile egoiste ca abuzul de putere și de profit material fără limite.” Carevasăzică, după ce 27 de ani a fost cel mai bun agent electorat al PSD-ului lui Iliescu, Năstase și Ponta, până și Biserica a ajuns să se delimiteze de PSD-ul lui Dragnea. Probabil că această întoarcere a armelor de către BOR nu e nici ea întâmplătoare: s-o fi săturat până și PF-ul, despre care știm cu toții cât este de modest îmbrăcat și de distant față de agoniseala materială, de lăcomia după putere și avere a lui Dragnea. Nu de alta, dar ce face teleormăneanul care se vrea stăpân total peste România nu mai e lăcomie fără margini, e deja concurență neloială față de Preafericitul!

Rând pe rând, pe Dragnea îl vor părăsi toți. Nu doar foștii aliați, ci și sclavii din dotare, care aparent încă îi sorb de pe buze cuvintele mincinoase. O să-l lase de izbeliște până și fătuca aia de 24 de ani, care brusc își va da seama că Dragnea e mai lacom decât Năstase, mai mincinos decât Ponta și mai șulfă decât Iliescu. O să rămână singur-singurel, căci îl vor abandona atât famiglia mare de mafioți, cât și familia mică, aproape minoră, cu care trăiește în concubinaj de când a lăsat-o pe Bombonica. Și din familie, celula de bază a societății, nesătulul Dragnea o să rămână doar cu celula. Așa să îi ajute Dumnezeu!

Comentarii

  • UE va da MuieUE=MUIE

    06 februarie 2017 17:33

    eu am obtinut diploma de BAC in Filanda si acolo nu se da tigannisme mioriticele sfanta spaga si uynde ati vazut mai tigggani imputiti adica toti romani o tara unde toti trebuie sa obtina bacul in cele mai multe tari maxim 30 la suta au bacul si in cele mai dezvoltate doar 20 la suta la voi manelisti imputiti analfabeti spagagi toti tiganni adica romanii trebuiea sa aibe doctorat ca si Ponta xce ce sa mai vorbaim ca toate romancele din mama in fica de 2000 de ani sant tarfe de arabi si turci tarfffe de doi lei gonoreici si sifilitice jegoase, mai ales moldovencel si ardelencele iar la violatori si pedofil mioldova ardealul si primul loc Vaslui si Biserica Ortodoxa Romana sectia ultra secreta a securitati comuniste tortionare kagebiste acum cu CIA vanzatori de neam si tara

    raspunde comentariului
  • UE va da MuieUE=MUIE

    06 februarie 2017 15:26

    As vrea sa vad cum sumele respective, investitiile, obtinujterealizate fraudulos, sunt recuperate imediat si sunt constituite venituripatrimoniu la bugetul local sau de stat, dupa cum au fost impuse de acest hot. As vrea sa vad si sume recuperate reprezentand daune la buget, precum si penalizari, ori amenzi. Pentru cetateanul de rand, pentru orice "neglijenta" fara intentie, se dau amenzi de catre ANAF instantaneu 5000 lei ca nu s-a depus la timp o declaratie, chiar daca plata a fost realizata, 5000 lei pentru ca, nu stiu cum, comunicarile transmise prin posta, niciodata nu sunt conforme, 5oo lei pentru ca...... si tot asa. iAR PT PORCUL PEDOFIL TRAFICANT DE COPII SI ORGANE DROGURI jOHANNIS NAZISTULLL PT MEDITATI DIN 1990 PANA AZI DE A CUMPAERAT 6 CASE DECI AVERE DE 3 MILIOANE DE EURO UNDE TB SA PLATEASCA IMPOZIT 1,5 MILIOANE DE EURO, PLUS PENALITATI ACTUALIZARI SI AMENTA EGALA CU PREJUDICIU DECI 9 MILIOANE DE EURO A FACUT PREJUDICIUL STATULUI ROMAN PRIN NEACHITAREA IMPOZITULUI PE PROFIT, MEDITATI FICTIVE INREALIATE EREAU POSTURI VANDUTE LA SCOLI SI LICEEE DE DIRECTORI AJUNTI PROFESORI ANGAJATI APOI LA PRIMARIE PLUS CONTRACTE PAGUBOASE PT SCOLI SI PRIMARIE SI BINENTELES TRAFICUL CU COPII ORGANE DROGURI, COPII II VINDEA LA SATANISTI AFARA SI LA RETELE DE PEDOFILIE SI LA BANCI DE ORGANE IN ALEA 6 CASE ACOLO II TRANSA IARNA CAND EREAU DRUMURILE BLOCAT, FARA II EXPEDIA DIRECT, DEAIA II SI SPUNE VAMPIRUL DIN CARPATI SE STIE CA FACEA BAIE IN SANGE DE VIRGINE SI VIRGINI SI LE BEA SANGELE SA AIBE TENUL FRUMOS. ACEST MONSTRU ZIS SI FRANCKENSCHTAN

    raspunde comentariului
  • Navig8r

    05 februarie 2017 5:28

    Daca cotizeaza Guvernul cu ceva miliarde la Catedrala sa vezi cum isi schimba opinia.

    raspunde comentariului
  • dinziare

    04 februarie 2017 9:44

    Preotii i-au cantat lui Dragnea "Vrednic este" Vicepremierul Liviu Dragnea a fost decorat cu Ordinul "Sfintii Martiri Brancoveni", duminica, la Manastirea Horezu, dupa care preotii i-au cantat "Vrednic este!", la semnalul Patriarhului Daniel."Domnul viceprim-ministru Liviu Dragnea a ajutat mai multe manastiri de pe langa Bucuresti si de aici, si noi ii oferim acest ordin, Ordinul 'Sfintii Martiri Brancoveni', si pentru ajutoarele viitoare, si de incurajare.... Pe noi ne-ati ajutat, dar nu spun cat si cum, ca sa nu trezim invidie, dar oricum, pe noi ne-ati ajutat mult. Oricum, ce promite, face. Nu promite mult, dar ce-a promis a si facut", a spus Patriarhul, citat de Adevarul.Acesta a dat apoi semnalul celorlalti preoti prezenti la manastire, care i-au cantat lui Liviu Dragnea "Vrednic este!".Cată sminteală să ai sub mitră ca să-i canți diavolului "Vredniceste" și să-i pui in coarne ordinul "Sfintii Martiri Brancoveni"? Poporul roman a ajuns să fie tratat ca ultima pleavă de toți borfașii care l-au prădat cum le-au poftit mințile nebune și sufletele căzute sub talpa iadului.draCnea, primeste un ordin de la popi?halal popi, biserica ortodocsa nu ia spaga. se pare ca in acest caz, da. traiasca pcr-psd si popii corupti.Popiilor le-a placut probabil perioada comunista.PSDfostul PCR le asigura probabil revenirea la cele "lumesti".Rugati-va acasa,crestini,nu mai mergeti in bisericile agentilor secreti ai PSDdechizati in preoti !.Iar mana grebla se faaceaaaa !E de-ti vine sa te tai pirejur !."Pe noi ne-ati ajutat, dar nu spun cat si cum, ca sa nu trezim invidie, dar oricum, pe noi ne-ati ajutat mult." Patriarhului DanielPe noi nu ne-a ajutat "vrednicia" lui Dragnea. Dar, nu avem supărare mare, căci am fost invățați de Sfintele Scripturi"Nu va incredeti in cei mari, in fiii oamenilor, in care nu este ajutor." Ps.1463"Ferice de cine are ca ajutor pe Dumnezeul lui Iacov, ferice de cine-si pune nadejdea in Domnul Dumnezeul sau!" Ps.1465."Vrednic este"Sfintele Scripturi ne invață că "vrednic este de moarte" un bogătaș care ia de la un sărman pentru a-și face propria indatorire de slujire a unui alt om. Iată și intamplarea nefericită, așa cum ne-o descoperă prin voia lui Dumnezeu, Biblia, spre ințelepțirea noastră "Domnul a trimis pe Natan la David. Si Natan a venit la el si i-a zis "Intr-o cetate erau doi oameni, unul bogat si altul sarac.Bogatul avea foarte multe oi si foarte multi boi.Saracul n-avea nimic decat o mielusea, pe care o cumparase o hranea si o crestea la el impreuna cu copiii lui ea manca din aceeasi bucata de paine cu el, bea din acelasi pahar cu el, dormea la sanul lui si o privea ca pe fata lui.A venit un calator la omul acela bogat. Si bogatul nu s-a indurat sa se atinga de oile sau de boii lui, ca sa pregateasca un pranz calatorului care venise la el ci a luat oaia saracului si a gatit-o pentru omul care venise la el."David s-a aprins foarte tare de manie impotriva omului acestuia si a zis lui Natan "Viu este Domnul, ca omul care a facut lucrul acesta este vrednic de moarte."Samuel 2, 121-5.mai ramine ca dna sa-i puna bratari de argintsi sa aiba soarta lui brincoveanu...dar numai el,nu si familia lui.omul e vrednic,mai ceva ca sf lazar a reusit sa-i aduca pe decedati in cabina de vot,performanta de nivel mondial bietul om,nu stia ca in romania minunile de genul asta se lasa cu recluziune in sistemul concentrationar .

    raspunde comentariului
  • spok

    04 februarie 2017 2:26

    S-o fi supărat Preafericitul ca nu-i d'aci de colea să-ți vezi speranțele ofilindu-se precum floarea de crin după ce trecu Buna Vestire.Cum promisiunile nu prea se bat cu realitatea,crede și nu cerceta tine mai mult de gnostic și de evangheliile dela Marea Moarta decât de sfânta lucrare-a Domnului de pe Dâmbovița.Și după ce dădu cu toiagu-i în balta de fo' trei ori mai marele peste noi creștinii văzu ca mare minune se întâmplă caci din uscat și sterp acesta-i înfrunzi și balta-n vin se preschimba iar chipu-i blând de-o lumina tainica fu înconjurat...Doamne-ajuta!

    raspunde comentariului
  • spok

    04 februarie 2017 1:52

    Poate greșesc dar n-am găsit nimic despre pomana vrednicului Dragnea catre BOR pe Basilica.ro.După ce am auzit ca justiția e cu noi,Iohannis e cu noi,jandarmeria e cu noi iar acum și doamne-doamne e cu noi m-am liniștit.Aștept corul de îngeri ai patriarhiei în piață și ceva poduri de flori peste care sa trecem mândri ca suntem romani...Hai sictir d' acilea!Pana când justiția nu-și va face treaba asa cum se cuvine ținând cont de faptul ca toți suntem egali în fata legii iar serviciile ar lasă-o mai moale cu jocurile de societate precum monopoly sau nu te supăra frate vom exalta în continuare bucuria inocenței că unul sau altul e temporar cu noi...Îmi revine în minte ceva auzit parca în '89-da' noi cu cine suntem?

    raspunde comentariului
  • sugă

    03 februarie 2017 22:59

    Cetățeni de etnie țigănească au ieșit masiv la vot cerând să fie făcută publica adresa caseriei lui Soroș.Localnicii din comuna gorjeană Scoara au de achitat la primăria localităii restane provenite din amenzi i impozite pe case i terenuri în sumă de peste trei milioane de lei. Cei mai muli dintre datornici sunt cetăeni de etnie romă din satul Budieni, care au vile i maini de lux, dar susin nu au bani să-i achite restanele.

    raspunde comentariului
  • dinziare

    03 februarie 2017 20:59

    Preotii i-au cantat lui Dragnea "Vrednic este" Vicepremierul Liviu Dragnea a fost decorat cu Ordinul "Sfintii Martiri Brancoveni", duminica, la Manastirea Horezu, dupa care preotii i-au cantat "Vrednic este!", la semnalul Patriarhului Daniel."Domnul viceprim-ministru Liviu Dragnea a ajutat mai multe manastiri de pe langa Bucuresti si de aici, si noi ii oferim acest ordin, Ordinul 'Sfintii Martiri Brancoveni', si pentru ajutoarele viitoare, si de incurajare.... Pe noi ne-ati ajutat, dar nu spun cat si cum, ca sa nu trezim invidie, dar oricum, pe noi ne-ati ajutat mult. Oricum, ce promite, face. Nu promite mult, dar ce-a promis a si facut", a spus Patriarhul, citat de Adevarul.Acesta a dat apoi semnalul celorlalti preoti prezenti la manastire, care i-au cantat lui Liviu Dragnea "Vrednic este!".Cată sminteală să ai sub mitră ca să-i canți diavolului "Vredniceste" și să-i pui in coarne ordinul "Sfintii Martiri Brancoveni"? Poporul roman a ajuns să fie tratat ca ultima pleavă de toți borfașii care l-au prădat cum le-au poftit mințile nebune și sufletele căzute sub talpa iadului.draCnea, primeste un ordin de la popi?halal popi, biserica ortodocsa nu ia spaga. se pare ca in acest caz, da. traiasca pcr-psd si popii corupti.Popiilor le-a placut probabil perioada comunista.PSDfostul PCR le asigura probabil revenirea la cele "lumesti".Rugati-va acasa,crestini,nu mai mergeti in bisericile agentilor secreti ai PSDdechizati in preoti !.Iar mana grebla se faaceaaaa !E de-ti vine sa te tai pirejur !."Pe noi ne-ati ajutat, dar nu spun cat si cum, ca sa nu trezim invidie, dar oricum, pe noi ne-ati ajutat mult." Patriarhului DanielPe noi nu ne-a ajutat "vrednicia" lui Dragnea. Dar, nu avem supărare mare, căci am fost invățați de Sfintele Scripturi"Nu va incredeti in cei mari, in fiii oamenilor, in care nu este ajutor." Ps.1463"Ferice de cine are ca ajutor pe Dumnezeul lui Iacov, ferice de cine-si pune nadejdea in Domnul Dumnezeul sau!" Ps.1465."Vrednic este"Sfintele Scripturi ne invață că "vrednic este de moarte" un bogătaș care ia de la un sărman pentru a-și face propria indatorire de slujire a unui alt om. Iată și intamplarea nefericită, așa cum ne-o descoperă prin voia lui Dumnezeu, Biblia, spre ințelepțirea noastră "Domnul a trimis pe Natan la David. Si Natan a venit la el si i-a zis "Intr-o cetate erau doi oameni, unul bogat si altul sarac.Bogatul avea foarte multe oi si foarte multi boi.Saracul n-avea nimic decat o mielusea, pe care o cumparase o hranea si o crestea la el impreuna cu copiii lui ea manca din aceeasi bucata de paine cu el, bea din acelasi pahar cu el, dormea la sanul lui si o privea ca pe fata lui.A venit un calator la omul acela bogat. Si bogatul nu s-a indurat sa se atinga de oile sau de boii lui, ca sa pregateasca un pranz calatorului care venise la el ci a luat oaia saracului si a gatit-o pentru omul care venise la el."David s-a aprins foarte tare de manie impotriva omului acestuia si a zis lui Natan "Viu este Domnul, ca omul care a facut lucrul acesta este vrednic de moarte."Samuel 2, 121-5.mai ramine ca dna sa-i puna bratari de argintsi sa aiba soarta lui brincoveanu...dar numai el,nu si familia lui.omul e vrednic,mai ceva ca sf lazar a reusit sa-i aduca pe decedati in cabina de vot,performanta de nivel mondial bietul om,nu stia ca in romania minunile de genul asta se lasa cu recluziune in sistemul concentrationar .

    raspunde comentariului
  • gore

    03 februarie 2017 19:23

    Unde-o fi reTărdiceanu că tace mâlc? Șerban Nicolaie i-o trage deja guzganului pe la spate. Ghiță o fi rezervat o cameră în plus?

    raspunde comentariului
    • lulu

      03 februarie 2017 22:56

      Călin Popescu Tăriceanu După alegeri, democraia nu mai e treaba poporului!

      raspunde comentariului
  • Laie O.

    03 februarie 2017 19:17

    Peste 2000 de dosare de abuz în serviciu i alte 73 cauze pentru infraciunea de neglijenă în serviciu se află în cercetări la parchetele din judeele Dolj, Gorj, Mehedini i Olt- câte zeci de mii în restul țării plus cel mai important al jupânului psd?

    raspunde comentariului
  • tomas

    03 februarie 2017 18:57

    Mă miră că prea puțini analiști au observat că guzganul a invocat la prima conferință de presă de după OUG13 faptul că articolul de lege care incriminează abuzul în serviciu ar fi de sorginte sovietică de pe vremea împușcatului de către otrepa comunistă Ilici. Cine-ș mai aduce aminte de legea 18 pe care Petrică Roman a avut grijă să o abroge imdeiat după complot, legea care sancționa pe cei cu venituri ilicite lege importată de nea Nicu de la capitaliști și care a supărat comuniștii de carieră. Noroc că guzganului Dragnea colegii de hoții și șmenuri Oprișan și Nicolicea i-au și aprins pe ascuns lumânarea. Cum spuneam acest psd simbolul crimelor împotriva umanității la revoluție și mineriade, al jafului național ar trebui scos în afara legii.

    raspunde comentariului
  • lica

    03 februarie 2017 17:34

    Ce vorbesti?Livius si-a albit dintii,nu ati observat?

    raspunde comentariului
  • gobin

    03 februarie 2017 15:46

    Oare a avut borfașul timp să vadă privirile lui Oprișan și Nicolicea? Îl vor da la oparte ca pe o măsea stricată gen Năstase... Care urmează în fruntea de satan șef al găștii de borfași?

    raspunde comentariului
  • de gol

    03 februarie 2017 15:36

    Dezincriminarea abuzului în serviciu constituie marea miză a bătăliei. Sper să avem suficientă energie după ce punnem cu botul pe labe pe golan să curățim si cloaca din parlament, ultima redută a penalilor.

    raspunde comentariului
  • Strada

    03 februarie 2017 15:01

    Sincopele in procesul democratic ni se datoreaza si noua , electoratului , pentru ca lasam garda jos si nu ne prezentam la vot lasand tara pe mana unor talhari . Pentru raul facut democratiei , PSD trebuie sa fie dat in judecata si sa i se aplice verdict de DESFIINTARE . Ei sunt cauza tuturor tulburarilor sociale din tara , nu sunt comunisti , sunt o adunatura de mafioti din esalonul 2 PCR cocotati in functii cu puteri de decizie in Statul Roman . Dragnea este groparul PSD , singurul lucru pozititiv care o sa apara in C.V -ul acestui Scatiu Paturica .

    raspunde comentariului
  • Titu Sandronicus

    03 februarie 2017 12:40

    "..s-o fi săturat până și PF-ul, despre care știm cu toții cât este de modest îmbrăcat și de distant față de agoniseala materială.." Excelent ! Asa mai vii de acasa...

    raspunde comentariului
  • tomas

    03 februarie 2017 12:22

    Pârnăiașu' a bullshit-o precum înaintașii Geoană, Monta, Antonescu și lungaa listă de borfași psd.