HomeSportFotbal si afaceriInter s-a impus în Derby della Mandonnina. Orban are...

Formația Inter Milano s-a impus în Derby della Madonnina, în timp ce premierul demis și redesemnat Ludovic Orban dispută, în Parlament, Derby de la mandolina.

Ludovic Orban are cea mai grea partidă, cu el însuși.

Guvernele Ludovic Orban se întrec în a marca cât mai multe ordonanțe de urgență.

Se anunță o ploaie de goluri și conturi goale, în ministere.

Echipa Inter Milano s-a impus cu scorul de 4-2 în faţa rivalei AC Milan, duminică seara, în derby-ul etapei a 23-a a campionatului de fotbal al Italiei, gruparea "nerrazurra" preluând conducerea în clasament graţie acestui succes.

AC Milan a condus la pauză cu 2-0, prin golurile lui Ante Rebic (40) şi Zlatan Ibrahimovic (45+1), însă Inter a întors rezultatul în repriza secundă, pe parcursul căreia a marcat de patru ori, prin Marcelo Brozovic (51), Matias Vecino (53), Stefan de Vrij (70) şi Romelu Lukaku (90+3)

Într-un alt meci, Lazio Roma, fără fundaşul român Ştefan Radu, a învins la limită în deplasare, cu 1-0, formaţia Parma. Unicul gol al întâlnirii a fost marcate de Felipe Caicedo în prima repriză (41).

Inter Milano a urcat pe primul loc în Serie A, devansând-o la golaveraj pe campioana en titre, Juventus Torino, învinsă sâmbătă pe terenul formaţiei Hellas Verona (1-2).

Rezultate:
vineri
AS Roma – Bologna 2-3
Au marcat: Denswil (22 – autogol), Mhitarian (72), respectiv Orsolini (16), Barrow (26, 51)

sâmbătă
Fiorentina – Atalanta 1-2
Au marcat: Chiesa (32), respectiv Zapata (49), Malinovski (72)

Torino – Sampdoria 1-3
Au marcat: Verdi (55), respectiv Ramirez (70, 75), Quagliarella (79 – pen)

Hellas Verona – Juventus Torino 2-1
Au marcat: Borini (76), Pazzini (86 – pen), respectiv Cristiano Ronaldo (65)

duminică
SPAL Ferrara – Sassuolo 1-2
Au marcat: Bonifazi (24), respectiv Caputo (65 – pen), Boga (90)

Genoa – Cagliari 1-0
A marcat: Pandev (43)

Brescia – Udinese 1-1
Au marcat: Bisoli (81), respectiv De Paul (90+2)

Napoli – Lecce 2-3
Au marcat: Milik (48), Callejon (90), respectiv Lapadula (29, 61), Mancosu (82)

Parma – Lazio Roma 0-1
A marcat: Caicedo (41).

Inter Milano – AC Milan 4-2
Au marcat: Brozovic (51), Vecino (53), De Vrij (70), Lukaku (90+3), respectiv Rebic (40), Ibrahimovic (45+1)

Clasament: 1. Inter Milano 54 puncte (+28), 2. Juventus Torino 54 puncte (+21), 3. Lazio Roma 53 puncte, 4. Atalanta Bergamo 42 puncte, 5. AS Roma 29 puncte etc.